Повернутись до тексту
Міністерство Закордонних Справ Фінляндії

Фінляндія сприяє гендерній рівності в Україні - Посольство Фінляндії, Київ : Актуальна інформація

ПОСОЛЬСТВО ФІНЛЯНДІЇ, Київ

вул. Стрілецька, 14
01901 Київ, Україна
тел. +380 44 278 7049
E-mail: sanomat.kio@formin.fi
нормальний шрифтбільший шрифт
 

Пані Катья Тіiлійкайнен, фінський експерт, працює радником з гендерних питань Офісу Ради Європи в Україні.  Катья буда відряджена урядом Фінляндії, її посада – частина участі Фінляндії в міжнародному урегулюванні криз цивільного характеру. Одним із принципів зовнішньої політики Фінляндії є прагнення сприяти встановленню гендерної рівності.

Фінляндія є країною-новатором у політиці гендерної рівності. Ми були першою країною у світі, у якій було запроваджено жіноче виборче право у 1906 році. Сьогодні Фінляндія займає друге місце у глобальному індексі гендерної рівності 2016 року та має багато досягнень у цій галузі.

Рада Європи в Україні реалізовує велику кількість проектів, що стосуються: засобів масової інформації, правосуддя, пенітенціарної системи, громадянського суспільства, внутрішньо переміщених осіб, освіти в галузі прав людини, насильства щодо жінок та дітей тощо.

Катья приєдналася до команди лише шість місяців тому, але вона добре обізнана із гендерною ситуацією в Україні та викликами, пов'язаними з нею. В її обов'язки входить, насамперед, забезпечення та посилення інтеграції гендерної рівності в проектах; розбудова навичок і спроможності фахівців, консультації з питань гендерної рівності для фахівців, менеджерів проектів; участь у консультативних нарадах з питань гендерної рівності та інше.

Гендерні проблеми в Україні

Україна досягла певних успіхів у забезпеченні рівності між жінками та чоловіками. Проте українські жінки все ще стикаються з дискримінацією на законодавчому, політичному та практичному рівнях. Гендерні стереотипи - велика проблема в Україні, каже Катья. Політику, приміром, багато хто вважає справою для чоловіка, а не для жінки. Політична участь українських жінок є досить низькою, адже  їм важко поєднувати роботу і особисте життя. Навіть якщо жінкам  і вдається таке поєднання, це не означає, що жінка зможе побудувати кар'єру у сфері із сильною чоловічою традицією.

За даними Ради Європи, жінки становлять лише 11% членів парламенту. З 27 комітетів у Верховній Раді лише 6 очолюють жінки. З 18 урядів усього лише один очолював жінка. У Конституційному суді України є лише одна жінка (18 суддів), а головами вищих судів в Україні наразі є лише чоловіки.

Насильство щодо жінок може стати основною проблемою гендерної рівності в Україні. Насильство щодо жінок, включаючи насильство у сім'ї, є однією з найбільш серйозних форм порушень прав людини, які виникають на основі гендерних питань. Довгий час насильство щодо жінок вважалося приватним питанням і залишалося поза увагою. Ситуацію необхідно змінювати. "Якщо б'є - значить любить" – цей вираз крає моє серце, зізнається Катя. Жінки, що стикаються з насильством, часто мають також проблеми з доступом до правосуддя через, наприклад, економічні фактори, традиціну соціальну поведінку та інші чинники, що поглиблюють цю проблему.

Конвенція Ради Європи про запобігання насильства щодо жінок та домашнього насильства (Стамбульська конвенція).

Конвенція Ради Європи про запобігання та боротьбу з насильством щодо жінок і домашнім насильством, відома як Стамбульська конвенція, є першим договором Ради Європи, що створює правові рамки на загальноєвропейському рівні для захисту жінок від усіх форм насильства, а також  запобігання , переслідування та ліквідацію насильства щодо жінок та домашнього насильства.

Конвенція передбачає прийняття необхідних законодавчих та інших заходів для забезпечення жертвам доступу до послуг, що сприяють фізичному та психологічному відновленню після насильства. На практиці це означає, наприклад, створення відповідних притулків для безпечного розміщення жертв, цілодобових безкоштовних телефонних гарячих ліній та негайних, короткотермінових та довготермінових служб підтримки будь-якої жертви.

Україна підписала Стамбульську конвенцію в листопаді 2011 року, але ще не ратифікувала її. Ратифікація є вкрай важливою для України та українців.

роздрукувати цю сторінку

оновлений 27.10.2017


© Посольство Фінляндії, Україна | Про сайт | Контактна інформація