Повернутись до тексту
Міністерство Закордонних Справ Фінляндії

Для студентів - Посольство Фінляндії, Київ : Про Фінляндію : Навчання

ПОСОЛЬСТВО ФІНЛЯНДІЇ, Київ

вул. Стрілецька, 14
01901 Київ, Україна
тел. +380 44 278 7049
E-mail: sanomat.kio@formin.fi
нормальний шрифтбільший шрифт
 

Для студентів

 

Фінські університети та політехнічні інститути ставлять на меті підтримку високих стандартів освіти. Університети, зазвичай, спеціалізуються в різних наукових сферах та надають освіту однаково високого рівня. Приватних закладів вищої освіти немає, всі університети та політехнічні інститути фінансуються державою на рівних засадах.

Фінляндія має найбільшу кількість англомовних програм в Європі (за винятком англомовних країн). Вся освіта безкоштовна, як для фінів, так і для іноземних студентів, хоча ведеться дискусія про введення потриместрової оплати для студентів з країн, які не є членами ЄС та Європейської Економічної Зони.

Для українських студентів бакалаврату та магістратури, фінський уряд не виділяє спеціальних стипендій. На цьому рівні, стипендію можуть отримати тільки студенти, які спеціалізуються на вивченні фінської мови. Студенти, які хочуть навчатися в аспірантурі, можуть подавати документи на програму Finnish Government Scholarship Pool, якщо вони вже встановили контакти або зв’язки з фінськими університетами.

Студенти, які хочуть навчатися в Фінляндії поза цими програмами, повинні бути дуже активними та ініціативними, адже Посольство може надати інформацію щодо різних можливостей навчання, але не може допомагати в заповненні анкет або в фінансуванні навчання в Фінляндії.

Загальна інформація

Система освіти в Фінляндії

Система освіти в Фінляндії складається з дошкільної, неповної середньої, повної середньої (lukio) та середньої спеціальної освіти (ammattikoulu), а також вищої освіти (yliopisto). Неповна середня школа – це обов’язкова дев’ятирічна програма навчання для всіх дітей шкільного віку (починаючи з семи років). Після цього учень може здобути повну середню освіту або середню спеціальну освіту в технікумі (термін навчання - від двох до чотирьох років).

Вищу освіту можна отримати в 20 університетах та 29 політехнічних інститутах (ammattikorkeakoulu, AMK).

Університети

Фінські університети дають три ступені освіти: бакалавра, магістра та доктора. Для отримання диплома бакалавра, зазвичай, потрібно три роки. Навчання складається з базового та середнього вивчення профільних предметів, включаючи написання дипломної роботи, вивчення непрофільних предметів та іноземної мови. Отримання диплома магістра займає, як правило, п’ять років, та включає в себе поглиблене вивчення профільних предметів та написання магістерської дисертації.

Заняття в університеті проводяться зазвичай у формі лекцій та незалежних робочих груп, та складається з виконання завдань, написання курсових робіт, проведення семінарів та екзаменів, здебільшого, письмових. Заняття організовані у такий спосіб, щоб бути водночас і академічними, і наближеними до практичних життєвих ситуацій.

Кількість предметів, необхідних для отримання ступенів магістра та бакалавра вимірюється в одиницях, які називаються кредитами. Для ступеню бакалавра потрібно щонайменше 140 кредитів, а для ступеню магістра – щонайменше 160.

Політехнічні інститути

Система політехнічних інститутів була створена в 1990-і роки для того, щоб побудувати позауніверситетський сектор закладів вищої освіти на основі закладів, які в минулому надавали середню спеціальну освіту. Політехнічні дипломи - це дипломи рівня бакалавра з професійним ухилом.

Болонський процес та заклади вищої освіти Фінляндії

Фінські університети та політехнічні заклади вищої освіти належать до болонської системи. Всі фінські університети перейшли на 2-ступеневу систему дипломів (бакалавра та магістра) з 01.08.2005.

Мовні навики

Мови викладання в Фінляндії - шведська та фінська, але існує також широкий вибір програм навчання англійською мовою. Щодо конкретних вимог до знання мов, потрібно звертатися прямо до університетів або політехнічних інститутів. Всі вищі навчальні заклади організовують курси фінської або шведської мови для іноземних студентів. Добре знання англійської також абсолютно необхідне для навчання і життя в країні, російська мова в Фінляндії малопоширена.

Вартість та фінансова допомога

Навчання в школах, університетах та політехнічних інститутах досі безкоштовне, хоча і ведеться дискусія про введення потриместрової оплати для студентів, що приїжджають з країн, які не є членами ЄС та Європейської Економічної Зони. Програми, які не мають за мету отримання диплома, а також заняття в літніх університетах є платними. Іноземні студенти можуть отримувати державну підтримку для навчання в Фінляндії тільки за умови, що вони постійно прожили в Фінляндії на протязі щонайменше двох років не з метою навчання. Іммігранти, що повертаються, а також біженці не можуть скористатися цією умовою.

У вищих навчальних закладів Фінляндії немає коштів, щоб фінансувати проживання іноземних студентів в Фінляндії. Студенти університетів, а також політехнічних інститутів, повинні самі оплачувати підручники та інші навчальні матеріали, а також проживання та інші витрати. В більшості регіонів, студенти отримують знижку на проїзд в поїздах, автобусах та інших видах транспорту, а також дешеве або безплатне харчування в університетській їдальні. Проживання в гуртожитку доступне для всіх студентів, і коштує дешевше, ніж квартира або кімната на житловому ринку. При цьому, необхідно зауважити, що в 2005 році, місячні витрати студента складали близько 700 євро. Студентам дозволяється працювати 25 годин на тиждень, таким чином фінські студенти часто вчаться і працюють одночасно.

Студенти університетів сплачують внесок за медичні послуги до Фінського студентського центра здоров’я (YTHS, www.yths.fi) і отримують основні послуги з великою знижкою. Для випадків з госпіталізацією, іноземні студенти повинні мати страховку, яка б покрила період госпіталізації та всі процедури, зроблені в лікарні. Студенти політехнічних інститутів повинні мати страховку з покриттям всіх медичних послуг, або мати достатньо коштів для того, щоб мати змогу розрахуватися самим.

Центр міжнародного обміну CIMO займається призначенням та видачею стипендій для студентів аспірантури та дослідників з України в Фінляндії. Більш докладно про програму.

Нагору

Центр міжнародного обміну CIMO

Центр міжнародного обміну CIMO знаходиться у складі Міністерства освіти Фінляндії. Його мета – популяризація міжнародного співробітництва в області вищої освіти, кар’єри та культури серед молоді всього світу.

CIMO займається призначенням та видачею стипендій для студентів, дослідників, викладачів та адміністративного персоналу університетів. Стипендії, в основному, призначаються студентам аспірантури, тобто тим, які закінчили магістратуру. Стипендії видаються заявникам з усіх країн світу. В кожної з програм видачі стипендії є свої критерії відбору, процедура та строки подачі документів. Зазвичай, стипендія складається з щомісячної виплати, яка повинна забезпечити проживання в Фінляндії на одну особу. Сума стипендії змінюється залежно від програми та академічних кваліфікацій претендента. Стипендія не забезпечує додаткових витрат, таких як подорожування та страховка.

Більш докладно на сторінці: http://finland.cimo.fi

Нагору

Навчальні програми та обмін студентами

Для студентів бакалаврату та магістратури

Держава не надає фінансової підтримки студентам рівня бакалавра та магістра, за винятком студентів, які спеціалізуються на вивченні фінської мови. При цьому, студенти можуть подавати документи на навчання в будь-яких університетах чи політехнічних закладах Фінляндії.

Центр міжнародного обміну CIMO надає стипендії для таких категорій студентів бакалаврату або магістратури:

Студентам фінської мови

Вивчення та дослідження фінської мови

Стипендія для поглибленого вивчення фінської мови в університетах Фінляндії. Стипендії розраховані в основному на студентів, які вивчають фінську мову та літературу в університетах за межами Фінляндії. Перевага віддається заявникам, які працюють над магістерською дисертацією. Стипендія розрахована на один академічний семестр. Більше інформації та аплікаційні форми на сайті: http://finland.cimo.fi - scholarships

Фінський сайт CIMO - apurahat jatko-opiskeluun ja tutkimustyöhön - Suomen kielen stipendit opiskelijoille

Літнє навчання від CIMО для студентів фінської мови

Літнє навчання націлене на студентів фінської мови з іноземних університетів. Заявники повинні мати місце постійного проживання поза межами Фінляндії. Більше інформації: http://finland.cimo.fi - studying Finnish - Summer courses.

Аплікаційні форми знаходяться в мережі Інтернет: http://www.cimo.fi - lomakkeet - suomen kielen ja kulttuurin opinnot або при UKAN (Рада Вивчення Фінської в Закордонних університетах), e-mail ukan@cimo.fi.

Erasmus Mundus

Через ЄС фінансується навчання студентів в Фінляндії за обміном за програмою Еrasmus Mundus Програма Erasmus Mundus спрямована на покращення якості вищої освіти в Європі та на зміцнення міжкультурних зв’язків. Навчальна програма складається з інтегрованого курсу магістерського рівня, тривалістю 1 або 2 роки, яку розробляють щонайменше три різних університети з трьох різних країн Європи. Студент проходить цю програму в щонайменше двох університетах-розробниках програми. По закінченню навчання студент отримує складний ступінь магістра з міжнародним визнанням. Навчання розраховане на студентів, які одержали ступінь бакалавра. Більше інформації та список деяких предметів Erasmus Mundus магістерської програми можна отримати на:

http://europa.eu.int/comm/education/programmes/mundus/

http://finland.cimo.fi - studying - exchange programmes

Для студентів аспірантури

Finnish government scholarship pool

Фінський уряд надає стипендії для навчання в аспірантурі, та для проведення дослідницької та навчальної роботи у вищих освітніх закладах та державних дослідницьких інститутах Фінляндії. Україну вперше було включено в програму в 2006 році. Для подачі документів, претендент повинен:

• Мати намір навчання в аспірантурі у якості міжнародного студента, брати участь в дослідницькому проекті або викладати у вищому навчальному закладі чи в державному дослідницькому інституті в Фінляндії; перевага надаватиметься бажаючим вчитися в аспірантурі

• До подачі документів, встановити контакт з закладом Фінляндії, який погодиться прийняти претендента

• Мати запрошення від академічного керівника в Фінляндії (в запрошенні повинен бути вказаний план навчання)

• Мати ступінь магістра або вище

• Тривалість попереднього навчання у вищому навчальному закладі Фінляндії перед періодом, на який запланована видача стипендії, не повинен перевищувати одного року

• Доказати достатнє володіння розмовними та письмовими навиками мови, потрібної для навчання/дослідницької роботи

• Стипендія складається із щомісячної виплати у розмірі EUR 1,000. Ця виплата розрахована тільки на одну особу.

Анкету можна скачати з вебсайту CIMO.

CIMO Fellowships-програма

Витрати на подорожування, як міжнародні, так і в Фінляндії, не оплачуються CIMO. Отримувачам стипендії рекомендується придбати страховку з достатнім покриттям на період їхнього перебування в Фінляндії.

Аплікаційні форми та супровідні документи повинні бути надіслані до Посольства Фінляндії поштою до кінця січня.

Вивчення фінської мови та дослідницька робота з цього предмету: стипендії для навчання в аспірантурі та проведення дослідницької роботи у фінських університетах

Стипендії на навчання в аспірантурі та дослідницьку роботу в університетах Фінляндії надаються аспірантам та дослідникам фінської мови та літератури, а також фіно-угрської лінгвістики, етнології та фольклору. Стипендія надається на період від 3 до 12 місяців. Дослідник, який хоче приїхати до Фінляндії, не подає документи на грант сам, він повинен лише встановити контакт з приймаючим університетом Фінляндії. В свою чергу, університет, який приймає дослідника, подає відповідну заяву до Центру міжнародної мобільності CIMO. Заяви на грант повинні бути надіслані щонайменше за 3 місяці до початку періоду, в який видаватиметься стипендія. Більш докладно – на сайті http://finland.cimo.fi – scholarships

Нагору

роздрукувати цю сторінку

оновлений 15.11.2007


© Посольство Фінляндії, Україна | Про сайт | Контактна інформація