Повернутись до тексту
Міністерство Закордонних Справ Фінляндії

Факти про Фінляндію - Посольство Фінляндії, Київ : Про Фінляндію

ПОСОЛЬСТВО ФІНЛЯНДІЇ, Київ

вул. Стрілецька, 14
01901 Київ, Україна
тел. +380 44 278 7049
E-mail: sanomat.kio@formin.fi
нормальний шрифтбільший шрифт
 

Факти про Фінляндію

 


Інтерактивна мапа Фінляндії

Фінляндія (Суомі) – республіка, що стала членом Європейського Союзу у 1995. Населення країни – 5,2 мільйони. У столиці Гельсінки проживає 560 000 жителів. Фінляндія – високорозвинена промислова держава: металургія, машинобудування та електронна промисловість приносять 50% експортного прибутку, лісова промисловість – 30%. Фінляндія  - одна з передових країн у користуванні Інтернет-ресурсами. Сьогодні в країні нараховується більше мобільних телефонів аніж абонентських підключень до мережі.

Ліси покривають три чверті території країни, що складає 338 000 м2. Інша визначна характеристика природи Фінляндії – приблизно 190 000 озер і стільки ж островів. Найбільший архіпелаг з напівавтономною провінцією Аландських островів лежить на південно-західному узбережжі, тоді як основний район озер, з озером Саімаа у центрі, знаходиться на сході.

Географія, природа та клімат

Фінляндія розташована у північній Європі між 60-ю та 70-ю паралелями широти. Чверть всієї території лежить за Полярним колом. Фінляндія межує зі Швецією, Норвегією та Росією, з нею Фінляндія має сухопутний кордон, а також з Естонією вздовж Фінського заливу. Ліси вкривають майже 75% території Фінляндії, а водоймища, здебільшого озера, вкривають приблизно 10% площі країни. Фінляндія характеризується найвищою густотою лісових областей у Європі, 23 мільйони гектарів вкриті лісами. В країні нараховується приблизно 190 000 озер та понад 180 000 островів. Найбільший архіпелаг Європи, з напівавтономною провінцією Аландських островів, лежить на південно-західному узбережжі.

Характерною рисою розташування Фінляндії у північній частині земної кулі є чітке розмежування пір року. Для клімату Фінляндії характерними є холодна зима та тепле літо. Середня річна температура у столиці, Гельсінки, складає +5,3 градусів за Цельсієм. Найвища денна температура на півдні Фінляндії улітку часом сягає майже +30 градусів. Взимку, особливо у січні та лютому, температура нерідко опускається до -20 градусів за Цельсієм. На крайній півночі, за Полярним колом, сонце не сідає за обрій 73 дні, що приводить до білих ночей улітку. У цьому ж регіоні взимку сонце залишається за обрієм 51 день, результатом чого є полярна ніч, або «каамос» фінською мовою.

Більш детальну інформацію про географію, природу та про клімат (англійською мовою)

Нагору

Населення та мови

Населення Фінляндії – 5,2 мільйони. Фінляндія – шоста найбільша країна у Європі за територією, з низькою густотою населення – 17 мешканців на квадратний кілометр. Більшість фінів,  майже дві третини, живуть у міській місцевості, одна четверта всього населення залишаються жити у сільських поселеннях. Столиця, Гельсінки, та сусідні міста Еспоо та Вантаа утворюють мегаполіс Гельсінки, що швидко розвивається і є домівкою для майже мільйона фінів. Інші важливі міста - Тампере та Турку на півдні Фінляндії та Оулу на півночі.

Близько 2 % населення країни - іноземці. Більшість емігрантів приїжджають з Росії, Естонії та Швеції. Серед них значна кількість – з фінським корінням.

Фінська мова належить до сім’ї фіно-угорських мов, до якої також входять з однієї гілки фінська, естонська та ще декілька фінських діалектів, та з іншої гілки – угорська мова – одна з найбільших мов угорської групи. У Фінляндії офіційний статус мають дві мови: фінська та шведська, остання є рідною мовою для майже 6% населення. Офіційний статус шведської мови сягає своїм історичним корінням у часи, коли Фінляндія була частиною Шведського королівства, у період з початку 13-го століття по 1809 рік. Інша місцева мова – мова “саамі”, на якій розмовляють люди “саамі” в Лапландії. Англійська мова є найбільш популярною та широко вживаною іноземною мовою

Більш детальну інформацію про фінів англійською мовою  та російською мовою

Більш детальну  інформацію про фінську мову

Нагору

 Релігія

З 1923 у країні існує вільне віросповідання. Євангелійська лютеранська церква найбільша конфесія країни, частина фінів також належить до фінської православної церкви. Обидві конфесії вважаються державними релігіями.

Більш детальну інформацію про релігії в Фінляндії англійською мовою та російською мовою 

Історія

 

1155

1155 Перші місіонери прибувають до Фінляндії зі Швеції. Фінляндія стає частиною Шведського королівства.

1809

Швеція віддає Фінляндію Росії. Цар проголошує Фінляндію автономним Великим Князівством, а себе конституційним монархом, генерал-губернатором.

1917

6 грудня Фінляндія проголошує свою незалежність від Росії.

1919

Після затвердження нині діючої конституції Фінляндія стає республікою з президентом на чолі держави.

1939 - 40

Радянський Союз атакує Фінляндію, розпочинається Зимова війна.

1941 - 44

Боротьба між фінськими та радянськими збройними силами продовжується під час ІІ Світової війни. Деякі області відійшли до Радянського Союзу, але Фінляндія не була захопленою та зберегла свою незалежність та суверенність.

1955

Фінляндія приєднується до ООН, та у 1956 до Північної Ради.

1995

Фінляндія стає членом Європейського Союзу (ЄС).

1999

Фінляндія підтримує Європейський валютний союз.

2002

Входять в обіг банкноти та копійки єдиної валюти Європейського Союзу.

Більше інформації про історію Фінляндії на англійській мові та на російській мові

Нагору

Уряд

Головою держави є Президент Республіки, який обирається строком на 6 років, але не більше 2-х строків підряд. Президент вибирається шляхом прямих виборів, у випадку перемоги над двома головними кандидатами, якщо жодний з них не набрав абсолютну більшість голосів у першому турі виборів. У 2000 році фіни вперше вибрали на посаду Президента жінку – Тар’ю Халонен. Уряд має пишатися рівнем довіри до парламенту, «Едускунта», до якого обираються 200 депутатів кожні 4 роки. За останні роки трьома найбільшими партіями у парламенті постійно були Соціально-демократична партія,  Партія Центру та консервативно поміркована партія Національної коаліції. Уряд багатопартійної коаліції, переважаючий тип, складається, зазвичай, з двох вищевказаних партій. Голова уряду, Прем’єр Міністр, як правило, належить до партії, яка отримала найбільшу кількість депутатських місць. Сьогоднішня конституція Фінляндії, в редакції від 2000 року, наділяє Прем’єр Міністра більшими правами у порівнянні з тими, які мав його попередник.

Більше інформації про фінський уряд на англійській мові та на російській мові

Нагору

Міжнародні відносини

Курс міжнародної політики Фінляндії – пропаганда стійкого розвитку та безпека міжнародної громадськості, намагання зміцнити міжнародний імідж Фінляндії. Фінляндія приділяє особливу увагу таким принципам як демократія, верховенство закону та прав людини, згідно з загальноприйнятою системою скандинавських цінностей.

Як член Європейського Союзу з 1995 року, Фінляндія є частиною організації, що впливає на розвиток світової політики. Фінляндія є активним представником Європейського Союзу та підтримує подальше зміцнення її Загальної Міжнародної Політики та Політики Безпеки, включаючи здатність діяти в умовах кризового менеджменту. Фінляндія є також переконаним прихильником процесу розширення Європейського Союзу.

Міжнародна політика Фінляндії та політика безпеки базується на принципах військового нейтралітету та національної оборони. Фінляндія є партнером ООН у програмі PfP.

Фінляндія має також багатий досвід участі у миротворчих операціях ООН.

Фінляндія активно працює над зміцненням багатосторонньої співпраці, співпраці з ООН та над розвитком міжнародного законодавства. Фінляндія розпочала Гельсінській процес, що має на меті покращення сучасних структур управління у світовому масштабі.

Більше інформації про фінську міжнародну політику

Нагору

Освіта та наука

Фінляндія славиться своїм високим рівнем освіти. Всі діти отримують обов’язкову середню освіту у віці від 7-ми до 16-ти років. Після 16-ти років навчання є добровільним, 3-4 роки у гімназії чи 2-5 років у профтехучилищах. Фінська система вищої освіти складається з двох рівнів: університети та професійні інститути. В країні нараховується 20 університетів та 29 політехнічних інститутів. Майже 60% населення мають середню освіту, 13% - вищу освіту чи спеціальну кваліфікацію.

В останні роки в центрі національної уваги постав розвиток науки та продукції, з особливим акцентом на інформаційній технології.

Більше інформації про освіту на англійській мові та на російській мові

Нагору

Промисловість та економіка

Шлях індустріалізації Фінляндії розпочався у 19-тому столітті з основним акцентом на лісових ресурсах. Ліси й на сьогодні є найбільш важливою сировиною, хоча інженерна промисловість та високотехнологічні індустрії на чолі з корпорацією Nokia традиційно вважались основними галузями виробництва. Промислова структура фінського експорту докорінно змінилась за останні роки. Менш ніж 30 років тому на долю целюлозно-парерової промисловість припадала половина всього експортного прибутку.   На сьогодні целюлозно-парерова промисловість представляє тільки один з трьох основних секторів експорту, дві інші – електронна промисловість, металургія та машинобудування. Електроніка є прикладом найбільш яскравої історії успіху у фінському експорті. Дивовижний успіх у 1990 році здебільшого базувався на розвитку мобільних телефонів та іншого телекомунікаційного обладнання.

Щодо загального процвітання країни, за рівнем чистого прибутку Фінляндія знаходиться на середньому рівні серед членів Європейського Союзу.  

Більше інформації про фінську економіку на англійській мові та на російській мові

Нагору

Медіа

У Фінляндії видається приблизно 200 газет, більше чверті з них виходять від 4 до 7 разів на тиждень. Загальний тираж всіх газет складає 3 мільйони примірників. При придбанні газет та журналів перевага віддається підписці, в меншій мірі придбанню в газетних кіосках. У Фінляндії друкується також велика кількість журналів; з них 2,800 - щотижневиків, і, якщо додати видання, які виходять щонайменше 4 рази у рік, загальне число журналів сягатиме 3,500. Друковані засоби мас-медіа домінують у мас-медіа секторі економіки Фінляндії, тираж на душу населення є найвищим у Європейському Союзі та у всьому світі.

Загально-національна телерадіокомпанія Фінляндії YLE керує п’ятьма національними каналами. В межах національного покриття – 2 приватні телевізійні канали та 30 місцевих телестанцій. У Фінляндіє є також 5 радіо каналів, 4 з них – громадські радіостанції та одна комерційна. Всього у розпорядженні YLE 13 радіо станцій при загальній кількості останніх - 60.

Більше інформації про медія у Фінляндії

Нагору

Культура

Музика – окремий вид фінського мистецтва, яке високо цінується за межами країни. Визначною ознакою музичної освіти у Фінляндії є те, що навіть у звичайних загальноосвітніх школах може застосовуватись поглиблене вивчення музики. Це визиває непідробний інтерес до творення музики, таким чином виховуючи відкриту та активну концертну публіку для майбутнього. Неперевершеним представником фінської музики на протязі багатьох років був виключно композитор 20 століття Ян Сібеліус. Однак сьогодні у Фінляндії з’явилась велика кількість талановитих композиторів та диригентів. Фінська поп та рок музика отримала міжнародне визнання у новому столітті.

Відомі всьому світові також фінський дизайн та архітектура. Фінський дизайн став окремою концепцією, що поєднала сильні традиції, оригінальність, шик, високоякісні матеріали та якісне виробництво. Продукція таких компаній як  Marimekko, Iittala, та Arabia, які розробляють власний дизайн, успішно експортуються до Америки, континентальної Європи та Австралії.

Промисловий дизайн також відіграв важливу роль у підвищенні конкурентоспроможності Фінляндії у 21 столітті.

1950-ті роки відзначаються фінальним проривом в міжнародному визнанні Фінляндії як країни з прогресивною архітектурою. Найбільш авторитетним фінським архітектором безсумнівно став функціоналіст Альвар Аалто.

Більш детальну інформацію про фінське мистецтво та дизайн англійською мовою та російською мовою

Нагору

 

роздрукувати цю сторінку

оновлений 15.11.2007


© Посольство Фінляндії, Україна | Про сайт | Контактна інформація